فایل درسی DMTA مربوط به درس وسائل اندازه گیری
پوریا نفعی ، محمد احسان عذیری ، امیر رضا دانش حسینی
 
دانشگاه صنعتی قم
طبقه بندی: اندازه گیری کمیت های مهندسی،

تاریخ : یکشنبه 20 دی 1394 | 05:23 ب.ظ | نویسنده : Arash Sadeghi | نظرات
فایل درسی AFM مربوط به درس وسائل اندازه گیری
Atomic Force Microscopy
دانشگاه صنعتی قم
طبقه بندی: اندازه گیری کمیت های مهندسی،

تاریخ : یکشنبه 20 دی 1394 | 05:19 ب.ظ | نویسنده : Arash Sadeghi | نظرات
فایل کامل درس وسائل اندازه گیری مشخصات مولکولی پلیمرها(استاد پزشکی)  در قسمت زیر قابل دانلود هست.

مراجع:
POLYMER ANALYSIS
JOHN WILEY, 2002
Introduction To Polymer Analysis
i Smithers, 2009
 
A GUIDE TO MATERIALS CHARACTERIZATION AND CHEMICAL
ANALYSIS
JOHN WILEY, 1993


دانشگاه صنعتی قمطبقه بندی: اندازه گیری کمیت های مهندسی،
برچسب ها: وسائل، وسائل اندازه گیری، پلیمر، پلیمرها، اندازه گیری،

تاریخ : دوشنبه 14 دی 1394 | 12:38 ق.ظ | نویسنده : Arash Sadeghi | نظرات

 انواع شکست در پلیمر ها

یکی از مهم تری خصوصیات یک ماده استحکام ان است .منظور از استحکام یک ماده مقدار تنشی است که تا قبل از خراب و غیر قابل استفاده شدن می تواند تحمل کند.ممکن است قطعه ای به خاطر یک تغییر شکل دائمی و یا قطع شدن و جدا شدن قسمت های ان از هم غیر قابل استفاده شده باشد.منظور از شکست یک ماده ایجاد قطع شدگی در ان است.مواد مختلف به شکل های مختلفی به شکست می رسند.بعضی از مواد قبل از شکست تغییر شکل های دائمی نسبتا زیادی می دهند و بعضی هم به یک باره و به صورت ناگهانی می شکنند.از این رو معمولا دو نوع شکست تعریف می شوند:
شکست ترد(brittle):
در این نوع شکست با افزایش تنش اعمالی به ماده کرنش ان هم افزایش می یابد تا جایی که تنش نهایی به مقدار نهایی قابل تحمل ماده می رسد ودر ان جا ماده ناگهان و با کوچکترین تغییر شکل اضافه ای می شکند.به موادی که به این صورت می شکنند,مواد ترد و شکننده گفته می شود.

شکست چقرمه(Ductile):

IMG_20151210_153441
در این نوع شکست با افزایش تنش اعمالی به ماده ,کرنش ان افزایش می یابد تا جایی که ماده به نقطه تسلیم می رسد.در نقطه تسلیم با یک تنش تقریبا ثابت ماده دچار تغییر شکل های زیاد و دائمی می شود و این تغییر شکل انقدر ادامه می یابد تا ماده به شکست می رسد.به موادی که به این شکل به شکست می رسند,مواد نرم و چکش خوار گفته می شود.چنین موادی ناگهانی نمی شکنند و اگر از ان قطعه ای درست شود با مشاهده شکل ان می توان ان را به موقع تعویض کرد و از ایجاد خطرات احتمالی ناشی از شکست ان اجتناب کرد.ضمنا کار عبارت است از نیرو ضرب در جابه جایی و چون این مواد قبل از شکستشان در حین اعمال یک تنش نسبتا زیاد (تنش تسلیم) دچار تغییر شکل زیادی می شوند,برای شکستن ان ها به انرژی بیشتری نسبت به مواد ترد نیاز است.
عوامل موثر بر عملکرد نرم یا ترد پلیمر:
دو عامل بسیار مهم در نرم بودن یا ترد بودن مواد به خصوص در مواد پلیمری “دما”و”سرعت اعمال تنش”(سرعت کشش)هستند.غالبا با کاهش دما و یا افزایش سرعت اعمال تنش رفتار مواد نرم و چکش خوار به سمت رفتار مواد ترد وشکننده میل می کند.
مواد چقرمه و مواد ترد رفتار شکست متفاوتی دارند و برای هر یک حالت واسطه بین این دو رفتار وجود دارد .برای مثال هنگامی که لاستیک در نیتروژن مایع غوطه ور می شود سریعا از یک ماده نرم به یک ماده شکننده و ترد تبدیل می شود.ادامه مطلب

طبقه بندی: پلاستیک ها، خواص مکانیکی پلیمرها،
برچسب ها: استحکام، شکست چقرمه، شکست، کرنش، تنش، مقاومت شکست، تسلیم،

تاریخ : یکشنبه 6 دی 1394 | 02:40 ب.ظ | نویسنده : Arash Sadeghi | نظرات

ارائه نتایج استفاده صنعتی از گرافن در پلاستیک‌ها

دانشگاه کمبریج اقدام به برگزاری یک همایش دو روزه موسوم به «روزهای فناوری گرافن کمبریج» در تاریخ ۵ و ۶ نوامبر در مرکز گرافن کمبریج کرده است.
در این همایش که توام با نمایشگاهی در این حوزه بود، باندرا اسپا از شرکت‌های وابسته به دانشگاه کمبریج اقدام به ارائه نتایج یافته‌های خود در حوزه کامپوزیت‌های گرافنی کرد. این شرکت قادر به تولید صنعتی فویل‌ها و ورق‌های پلاستیکی حاوی گرافن با ظرفیت چند تن در ساعت است که ابعاد محصولات آنها تا ۲۲ متر برای مصارف کشاورزی و ۳ متر برای مصارف بسته‌بندی و چاپ و هشت و نیم متر برای سیستم‌های ضدآب می‌رسد.
۱۴bits-disrupt-tmagArticle
هدف از این همکاری مشترک با مرکز گرافن دانشگاه کمبریج، مطالعه روی پیاده‌سازی کاربردهای جدید گرافن و استفاده از این ماده و دیگر مواد دوبعدی در پلیمرها است که این کار از طریق فرایند اکستروژن انجام می‌شود. با این روش می‌توان مواد کامپوزیتی جدید تولید کرد و آنها را با محصولات استاندارد رایج ترکیب نمود. وارد کردن این کامپوزیت گرافنی در محصولات مختلف موجب بروز ویژگی‌های مختلف در محصولات پلاستیکی می‌شود.
حوزه اصلی کار باندرا، صنعت بسته‌بندی موادغذایی، کشاورزی، ساختمان، هوافضا و خودروسازی است.
دفتر مرکزی این شرکت در ایتالیا بوده و مرکزی برای تحقیق و پژوهش نیز دارد که در آن پژوهشگران از مراکز تحقیقاتی و صنعتی می‌توانند نمونه اولیه کارهای خود را در این مرکز تولید کنند.
یک آزمایشگاه جدید نیز به زودی با کمک مرکز گرافن دانشگاه کمبریج راه‌اندازی خواهد شد که در آن امکان آزمون کاربردهای جدید گرافن روی محصولات مختلف فراهم خواهد شد.
باندرا دارای پتنت‌های بین‌المللی مختلفی برای استفاده در فرآیند تولید پیل‌های خورشیدی فتوولتائیک پلاستیکی دارد. خواص چندگانه و مختلف گرافن موجب شده تا این ماده برای تقویت پلاستیک‌ها مناسب باشد. شرکت باندرا اسپا دارای فروشی بیش از ۸۰ میلیون یورو در ۵۰ کشور مختلف جهان است.طبقه بندی: اخبار پلیمری، نانو تکنولوژی،
برچسب ها: گرافن در پلاستیک‌ها، گرافن، پلاستیک‌، کمبریج، دانشگاه کمبریج، کامپوزیت‌های گرافنی،

تاریخ : یکشنبه 6 دی 1394 | 02:31 ب.ظ | نویسنده : Arash Sadeghi | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic